Під час воєнного стану діти потребують особливої уваги з боку батьків. Постійні тривоги, ракетна небезпека, загроза обстрілів, необхідність спускатися до бомбосховища провокують тривожні стани, депресію, стресові ситуації.
Ось кілька практичних порад, як допомогти дитині справитися зі стресом в таких обставинах:
- Підтримуйте та дайте розуміння дитині, що вона у безпеці.
Дитина відчуватиме себе спокійно, коли поруч є надійні дорослі. Важливо бути поруч або забезпечити надійний контакт, навіть якщо ви не поруч фізично. Відповідайте на питання дитини правдиво, але відповідно до її віку. Так ви зможете пояснити, що робиться для її безпеки. У складних умовах намагайтеся зберігати певну передбачуваність у розпорядку дня, адже це дає дитині відчуття стабільності.
- Забезпечте дитині свою емоційну підтримку.
Слухайте свою дитину та дозволяйте їй висловлюватися. Важливо дати їй зрозуміти, що будь-які емоції – це нормально. Вчіть дитину розпізнавати та називати свої емоції. Практикуйте разом техніки релаксації, такі як глибоке дихання, малювання, або фізичні вправи.
- Заохотьте дитину до фізичної активності та ігор.
Це допомагає знизити напруження та стрес. Малювання, ліплення або інші творчі заняття допомагають дитині висловити свої почуття без слів.
- Розвивайте у дитини позитивне мислення.
Навчіть дитину помічати та говорити про приємні моменти. Навіть у складних ситуаціях можна знайти позитив. Вчіть дитину допомагати. Розповідайте, що навіть маленькі вчинки допомоги іншим можуть зміцнити почуття контролю над ситуацією і покращити самопочуття.
- Зверніться до професіонала.
Якщо дитина проявляє ознаки сильного стресу (безсоння, нічні кошмари, втрату апетиту, регрес у поведінці), варто звернутися до фахівця.
Важливо пам’ятати, що в цей складний час діти потребують особливої уваги і підтримки, а також регулярних підтверджень того, що вони не одні і що їхні емоції важливі.