Щоб навчити дитину управляти емоціями, необхідно допомогти їй перейти від негативних емоцій до позитивних. Довірливі й теплі стосунки в родині сприяють формуванню адекватної емоційної реакції на події, високої самооцінки; допомагають розуміти емоції інших людей. Діти, яким батьки допомагають справлятися зі складними почуттями, поступово вчаться керувати емоціями самостійно. Допомога дитині у справлянні з емоціями—важливий процес, який вимагає терпіння, підтримки та навчання.
Ось кілька ефективних способів:
1. Допоможіть дитині усвідомити свої емоції.
Позначайте емоції в повсякденних ситуаціях. Читаючи книжку або дивлячись фільм, запитуйте: “Як ти думаєш, що відчуває цей персонаж? Визнавайте емоції дитини, кажучи, наприклад: “Я бачу, що ти засмучений. Ти хочеш поговорити про це?” Навчіть дитину називати емоції: “Тобі зараз сумно?”, “Ти злишся?”.Щойно діти навчаться розпізнавати свої емоції, наступним кроком стане навчання того, як справлятися з труднощами, не покладаючись на те, що батьки все виправлять за них.
2. Станьте прикладом для власної дитини.
Діти копіюють поведінку дорослих. Покажіть, як ви справляєтеся зі стресом, гнівом чи сумом (наприклад, говоріть: “Я зараз засмучений, тому глибоко дихаю”). Уникайте агресивних реакцій, замість цього демонструйте спокій.
3. Дозвольте проживати дитині емоції.
В жодному разі не змушуйте дитину стримувати емоції. Не кажіть “Не плач” або “Заспокойся негайно”. Краще: “Я бачу, що тобі зараз сумно, це нормально”. Обов’язково дайте дитині час і простір для вираження почуттів.
4. Обговорюйте ситуації та шукайте рішення разом із дитиною
Після того, як емоція пройшла, запитайте: “Що ми можемо зробити наступного разу?». Навчіть дитину альтернативним реакціям: “Якщо ти злишся, можна сказати про це словами або піти заспокоїтися”.
5. Навчіть дитину технік самозаспокоєння.
Цих технік є дуже багато, і вони можуть здаватись, на перший погляд, примітивними, але саме в простоті — їхня користь і суть. Техніка «Глибоке дихання». 5-6 циклів такого дихання сповільнять калатання серця і зберуть докупи розпорошені думки. Малювання або ліплення допоможе дитині виразити емоції на папері або під час ліплення. Фізичні вправи: стрибки, йога, біг на місці допоможуть вивільнити емоції та заспокоїтися.
6. Створіть для дитини безпечне середовище.
Дитина має знати, що її почуття приймають і розуміють. Використовуйте обійми та спокійний голос, щоб дати дитині відчуття безпеки.